Siirry pääsisältöön

Lupauksia ja lukiota

Uutena vuotena on tapana luvata jotakin tulevalle vuodelle. En luvannut mitään. Ja kun sitä multa kysyttiin, jäin hiukan miettimään. Mä lupaan pitkin vuotta tehdä paljon asioita ja iso osa niistä toteutuu, siis miksi luvata vain uutena vuotena.

Luvataan nyt näin julkisesti että Crocodiles vuosi 2020 on parempi kuin viime vuosi. Mitkä ne mittarit sitten lieneekään. Tähän voi vaikuttaa kaikki seuran toimijat ja lähellä olevat ihmiset. Tehdään yhdessä 2020 vuodesta entistä parempi.

Toinen lupaus liittyy luottamukseen, jonka sain seuran syyskokouksessa. Valinta 3 kaudelle puheenjohtajaksi
on hieno osoitus luottamuksesta tekemiseen mun osalta. Iso osa hallituksesta jatkaa myös, joten hyvällä porukalla on helpompi jatkaa. Laajensimme myös hallituksen kokoa, jotta voimme jakaa vastuuta tasaisemmin kaikille seuran osille.

Viime syksynä aloitimme yhteistyötä Kuortaneen urheiluopiston ja liiton kanssa yläkoululeirien muodossa.
Yläkoululeirejä on nyt ollut jo 2 viikkona ja osanotto on ollut hyvää. Kuortaneen urheiluopiston tilat ja olosuhteet on aivan maailman huippuluokkaa. kävimme 2018 kesällä Tapio Korjuksen seurassa NFL leirin valmistelujen yhteydessä urheiluopiston tiloja läpi. NFLstä oli vieraana silloin Maurice Drayton, Erik Kunttu ja Henry Kunttu. NFL miestenkin mielestä olosuhteet oli loistavat. Uuden ison palloiluhallin valmistuminen viime vuonna ja ensimmäisen NFL leirin siellä käyneenä tulimme edelleen enemmän vakuuttuneeksi yhteistyön mahdollisuuksista.

Lukio jäi multa käymättä, mutta…
Syksyllä 2019 aloitimme keskustelut Reo Landenin ja urheiluopiston kanssa Jenkkifutis lukion aloittamiseksi Kuortaneella. Liiton kautta järjestyi kartoitus ja kysely mahdollisista lukioon lähtijöistä ja nyt näyttää siltä että ensi syksynä Kuortaneella alkaa Jenkkifutislukio. Tämä on loistava mahdollisuus nuorille jefu pelaajille siirtyä jefu-uralla täysipainoisempaan harjoitteluun koulun ohessa. Yläkoululeirejä on tarkoitus jatkaa myös, joten
Crocodilesin vahvalle juniorityölle tämä on mahdollisuus myös rakentaa pelaajapolku aina ammattilaisuuteen asti.

Kiitos jo tässä vaiheessa Liittoon Heikki Halttuselle ja Jyväskylään Reo Landenille Sekä tietenkin urheiluopistolle ja lukiolle Kuortaneella.

Jari Jalava
Hallituksen Puheenjohtaja

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Minä vai me

Yksi joukkueurheilun hienouksista on, että joukkueen kemia voi olla se menestyksen ratkaiseva tekijä, vaikka taitotasot ei olisikaan toisen joukkueen tasolla. Kun joukkue ja sen jäsenet ymmärtävät toistensa merkityksen tulee siitä joukkueesta suurempi kuin pelaajien summa. Tähtiä tulee aina joistakin pelaajista ja toiset tekee maaleja. Media kirjoittaa joistakin joukkueen jäsenistä, mutta se joukkue joka menestyy tietää että jokaisen panos on tärkeä. Juttelin Viime kesänä Maurice ”Mo”  Draytonin kanssa, Mo valmentaa Green bay Packersissä eli urheilubisneksen huipulla. Mo kertoi, että jopa NFL:ssä etsitää nykyään parasta henkilöä, ei välttämättä parasta fyysisesti. Toki jos olet vielä fyysisesti huippu, niin varmasti paikka löytyy liigasta. Kuinka rakentaa henkeä omaan joukkueeseen. Asennetta on vaikea tuoda ulkopuolelta, se pitää löytyä jokaiselta itseltään. Kun tätä asennetta on tarpeeksi monella tulee siitä joukkuehenki ja yleensä vahvan joukkuehengen omaava joukkue alkaa vo

Juniorit jyrää

Kävin katsomassa U13 juniorien harjoitusottelua Seinäjoen Elisa monitoimihallissa. Vastakkain oli Royals ja Crocodiles. Oli mahtavaa katsella kun molemmissa joukkueissa oli 20 pelaajan rosteri ja valmennus sekä huoltokin hyvin hoidettu. Kaikki järjestelyt toimi ja ottelu, vaikkakin vain harjoitus sellainen, oli hienoa seurattavaa. Molempien joukkueiden rosterissa oli huomattavia kokoeroja ja tuossa ikäluokassa niitä yleensä on myös taitotasolla sekä urheilullisuudessa. Tuomaristokin oli paikalla raitapaidoissaan tuoden arvokkaan lisän hienoon tapahtumaan. Kahviokin oli perustettu hallin tiloihin, joten kaikki hyvän tapahtuman elementit oli paikalla. Tuloksesta ei ole varmuutta, mutta taisi Vihreä olla tällä kertaa niskan päällä. Molemmille tuli varmasti arvokasta kokemusta kesän sarjaa varten. Tuota Crocodilesin osaksi omistamaa Elisa monitoimihallia on tullut mietittyä useammankin kerran. Halli on nyt käytössä viidettä vuotta ja uskallan väittää, että Crocodilesin nousu S

Puheenjohtajan blogi palaa

Olin Crocodiles puheenjohtajana 2010-2013 ja silloin aloitin puheenjohtajan blogin kirjoittamisen. kuukausittaisen lyhyen seurayhteenvedon avulla kerron ajankohtaisia asioita. Nyt aloittaessani toisen kauden puheenjohtajan ajattelin jatkaa tätä PJ blogi perinnettä. Kirjoittamisessa on vielä haasteita, mutta niin kuin moneen muuhunkin asiaan suhtaudun, tekeminen opettaa tätäkin. Olen säilyttänyt aikaisemmat blogit ja ehkä niitä Croco webistäkin löytyy, mutta oli mielenkiintoista lukea yli 5 vuotta vanhoja juttuja. Samalla tuli mieleen, että kyllä Crocoissa tapahtuu paljon, vaikka ei sitä tässä myrskynsilmässä itse aina huomaakaan. Meillä on paljon hienoja vapaaehtoisia toimijoita ja tietankin valtavasti harrastajia. Välillä jonkin joukkueen tai toiminnan kohdalla on haasteita, mutta kyllä niistä yli on päästy ja päästään. Vuosi sitten kun aloitin uudelleen puheenjohtajana isoimmat haasteet oli talouden puolella. Tämä monesti liittyy kasvavaan toimintaan ja järjestelmien toi